W Rzeszowie jedną z najważniejszych planowanych inwestycji drogowych wciąż pozostaje budowa Drogi Południowej. Zapytaliśmy wiceministra, czy trasa ta ma szansę być realizowana w ramach obwodnic budowanych przez rząd?
– Program 100 obwodnic realizowany będzie jedynie na drogach krajowych będących w zarządzie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. To warunek niezbędny, aby przeprowadzić bezpośrednią inwestycję rządową – tłumaczy nam wiceminister Weber. – Natomiast drogi wewnętrzne miast na prawach powiatu, takich jak Rzeszów, z mocy prawa zarządzane są przez te miasta i ich wsparcie finansowe może być realizowane w drodze odrębnych programów, np. z programów unijnych. To samo dotyczy Drogi Południowej w Rzeszowie.
Z kolei w rzeszowskim ratuszu dowiedzieliśmy się, że miasto stosunkowo niedawno, bo w listopadzie, zakończyło prace nad uzyskaniem decyzji środowiskowej dla Drogi Południowej. Obecnie trwa proces odwoławczy stron – głównie mieszkańców osiedli Biała i Budziwój niegodzących się z przebiegiem trasy. Dopiero po jego pozytywnym zakończeniu decyzja stanie się prawomocna i będzie można złożyć komplet dokumentów niezbędnych do zdobycia finansowania zewnętrznego i przeprowadzenia inwestycji.
– Odwołali się nie tylko mieszkańcy, ale też stowarzyszenie ekologów. Czekamy w tej chwili na decyzje Wojewódzkiego Sądu

 

więcej:

http://czytajrzeszow.pl/?id=8572&idd=4&poz=ml0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*